Výtěžek Tříkrálové sbírky pomůže ohroženým rodinám
7. února 2022 Tříkrálová sbírka

Výtěžek Tříkrálové sbírky pomůže ohroženým rodinám

Paní D.navázala spolupráci se sociální pracovnicí Charity Týn poté, co zůstala s dětmi sama. Předtím bojovala s těžkou nemocí a potom přišly neshody s partnerem. Jako matka dvou dětí, se kterými zůstala nakonec sama, dostala od místního odboru sociálních věcí nabídku spolupráce s  Charitou Týn nad Vltavou v rámci projektu SOS Rodina. Společně se sociální pracovnicí si paní D. začala dávat do pořádku svoje záležitosti. Začaly s hledáním zaměstnání, což vyvolalo potřebu zajistit školku pŕo děti, pokračovaly sestavením rodinného rozpočtu a nyní připravují vyřešení dluhové otázky. V průběhu spolupráce zjistily, že "nešťastné“ nastavení podnájemní smlouvy může znamenat pro paní D. okamžitou ztrátu bydlení v případě ,že upadne v nemilost pronajímatele. A protože sehnat nové bydlení pro matku samoživitelku, která nemá z čeho ušetřit na kauci je téměř nemožné, přivítala paní D. pomoc sociální pracovnice a společně se pustily do zmapování trhu s byty, možnosti získat sociální bydlení a umožnit tak klientce příště uzavřít nájemní smlouvu dle zákona a za spravedlivých podmínek.

To je jeden z příběhů, kde bude v rámci projektu SOS Rodiny využit výtěžek z Tříkrálové sbírky.
Projekt SOS Rodina funguje na základě spolupráce Charity Týn nad Vltavou s OSPOD Městského úřadu Týn nad Vltavou. Smyslem projektu je komplexně pomoci rodinám ohroženým různými riziky přímo v jejich přirozeném prostředí. Cílem je pomoci předcházet či mírnit ohrožení dítěte a snažit se o zachování rodiny jako celku.
Rodiny jsou ohroženy mnoha riziky, z nichž můžeme jmenovat např. dluhovou past (s následným nedostatkem základních potravin, drogerie a hygieny), hrozící ztrátu bydlení s aktuální nedostatečnou nabídkou volných bytů na trhu, výchovné problémy, záškoláctví, zneužívání toxických látek dětmi i rodiči, nedostatečnou lékařskou péči atp.
Pracovnice projektu navštěvuje rodinu v jejím přirozeném prostředí, což umožňuje větší otevřenost rodiny, lepší sdílení, lepší prostor pro vzájemnou cílenou spolupráci. Pomáhá rodičům s výchovnými problémy dětí, s vývojovými úskalími. Na základě souhlasu rodičů bývá v kontaktu se školským zařízením. V případě ohrožení chudobou poskytuje potravinovou či hygienickou pomoc, pomáhá s vybavením školními pomůckami, s vybavením domácnosti.
Časté jsou také výchovné problémy pramenící ze situací, kdy sami rodiče nemají vhodné návyky již ze svých původních rodin. Téměř v každé rodině aktivní v tomto projektu se objevuje zadluženost. Následuje tedy sestavení rodinného rozpočtu, konzultace nad jednotlivými položkami, pravidelná revize po určitém období. Rodiny jsou často příjemci sociálních dávek, pracovnice pomáhá se sháněním nového zaměstnání. Pracovnice komunikuje se školskými zařízením, s pedagogicko-psychologickou poradnou atp. Dále také pomoc se školní přípravou dětí. Sociální práce zde také obnáší nejen sledování interakce mezi rodiči a dětmi a následnou diskuzi nad ní, avšak i podporu komunikace mezi samotnými rodiči.
Docházení do rodin funguje na základě předchozí domluvy, v odůvodněných případech bývají návštěvy v rodinách taktéž neohlášené. Projekt se snaží cílit na aktuální problémy, snaží se pomoci zabránit jejich rozšíření do dalších životních oblastí, minimalizovat rizika, samozřejmě předcházení problémům jako takových. Snaží se rodině pomoci udržet se jako fungující celek spolupracující se všemi členy rodiny souběžně.